داف

معرفی کامیون داف XF Euro 6

کامیون داف XF جدید برای حمل و نقل جاده‌ای و پیمودن مسافت های طولانی بسیار عالی است و طوری طراحی شده است تا بیشترین کارایی را داشته باشد. تأمین نیروی پیشران این کامیون بر عهده موتورهای ۱۲.۹ لیتری PACCAR MX-13 و ۱۰.۸ لیتری PACCAR MX-11 گذاشته شده است که با استاندارد آلایندگی Euro 6 مطابقت دارند. شاسی نیز کاملاً به روز شده است و طراحی بدنه و کابین داخلی نیز بسیار جدید و جذاب است.

رانندگی با این کامیون زیبا و نیرومند برای رانندگان بسیار آسان و راحت است. بکارگیری فناوری های جدید باعث شده است وزن این کامیون پایین بیاید و ظرفیت حمل بار آن افزایش پیدا کند. طراحی داخل کابین بسیار جدید است و ایمنی بالایی نیز دارد و به گونه‌ای است که می‌توان گفت کامیون XF جدید، بهترین کامیون XF است که تا به حال تولید شده است. قیافه ظاهری XF جدید، بسیار زیبا است و قدرتمندی آن را نشان می‌دهد، این کامیون برای هرگونه حمل و نقلی مناسب است. قسمت جلو بزرگ و حجیم است، جلو پنجره سیاه رنگ بسیار خاص و منحصر به فرد است و خطوط بدنه نیز بسیار جذاب هستند.

کابین داخلی مقر فرماندهی راننده است و هیچکس بهتر از کمپانی داف از این موضوع مطلع نیست، به همین خاطر و طبق سنت دیرینه، با معرفی داف XF  جدید، میزان راحتی راننده نیز بالا برده شده است. حجم فضای داخلی بالغ بر ۱۲.۶ متر مکعب است. این کابین بزرگترین کابین موجود در بازار است و فضای باز آن باعث می‌شود برای کار و البته، برای زندگی بسیار ایده آل باشد. همانطور که پیشتر گفته شد، نیروی پیشران این کامیون را دو موتور PACCAR MX-13 و PACCAR MX-11 تامین می‌کنند که مشتری می‌تواند بنا به نیاز خودش یکی از آن ها را انتخاب کند. هر دو موتور بهره‌وری و عملکردی بسیار بالا دارند و هزینه تعمیر و نگهداری آن ها نیز پایین است.

موتور PACCAR MX-13 با استاندارد آلایندگی Euro 6 مطابقت دارد و بسیار با دوام و قابل اعتماد است. این موتور از نظر میزان مصرف نیز با استاندارد Euro 5 Ate منطبق است و گشتاور بالایی تولید می‌کند. می‌توان گفت این موتور، آمیزه‌ای از فناوری و نوآوری های جدید و هنرمندانه است. این موتور در سه نوع ۴۱۰، ۴۶۰ و ۵۱۰ اسب بخاری به بازار عرضه می‌شود که به ترتیب گشتاورهایی برابر با ۲۰۰۰، ۲۳۰۰ و ۲۵۰۰ نیوتن متر تولید می‌کنند. قدرت این موتور، به گیربکس کاملاً جدید و اتوماتیک AS Tronic منتقل می‌شود که از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است. از میان این ویژگی ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: سیستم EcoRoll (که با استفاده از نیروی جاذبه زمین و با موتوری که به صورت درجا کار می‌کند، کامیون را در سراشیبی ها به پیش می‌برد) و سیستم FastShift ( به منظور صرفه جویی در  مصرف سوخت، هنگام تعویض دنده از ۱۱ به ۱۲ نیازی به گرفتن کلاچ نیست).

نسل جدید این گیربکس در سرعت های پایین نیز قدرت بسیار زیادی دارد. سیستم جدید تزریق سوخت به گونه ای طراحی شده است تا موتور کمترین آلایندگی و سر و صدا را تولید کند. نرم افزار و حسگرهای جدید موتور نیز در این زمینه نقش مهمی ایفا می‌کنند. این سیستم ها سریع تر و دقیق تر کار می‌کنند تا در تمام مدتی که موتور کار می‌کند، ترکیب سوخت و هوا به بهترین نحوه صورت بگیرد، از طرفی، این امر باعث می‌شود بهره وری موتور بسیار بالا برود و میزان گازهای آلاینده پایین بیایند.

کمپرسور ترمز بادی نیز کاملاً جدید است. هنگامی که کامیون ترمز می‌گیرد یا از سراشیبی تپه پایین می‌آید، یک نرم افزار هوشمند، کنترل این کمپرسور را در دست می‌گیرد. شاسی این کامیون نیز به طور کامل مورد بازنگری قرار گرفته است. این شاسی با این که بسیار سبک است ولی قادر است بارهای بسیار سنگین را حمل کند. از طرفی، قرص و محکم بودن آن باعث می‌شود کیفیت سواری نیز بالا برود. اجزاء تشکیل دهنده شاسی بسیار هوشمندانه و به گونه ای در کنار هم چیده شده‌اند تا بیشترین کارایی را داشته باشند. در واقع، شاسی این کامیون یک شالوده کامل و تمام عیار است که می‌توان روی آن سازه‌ای محکم بنا کرد. شاسی جدید از فولاد انعطاف پذیر ساخته شده است و این کشنده  را قادر می‌سازد ۵۰ تن بار را به دنبال خودش بکشد.

سیستم تعلیق عقب کامیون از نوع Stabilink است که باعث می‌شود ثبات و هندلینگ بسیار بالا برود. ظرفیت باک های این کامیون در مجموع ۱,۵۰۰ لیتر است که وقتی در کنار پمپ بنزین، مخازن هیدرولیک و جعبه ابزارها قرار بگیرد، فضایی معادل ۳.۸۰ متر را اشغال می‌کنند. به منظور فراهم کردن این فضا برای باک ها، باتری ها در انتهای شاسی قرار گرفته‌اند. یک محفظه بار ۰.۰۹ متر مکعبی به نام AdBlue tank نیز به صورت استاندارد در زیر کابین تعبیه شده است که برای راحتی بیشتر، از پشت کابین می‌توان به آن دسترسی داشت. محفظه مخصوص تایر زاپاس با محفظه باتری ادغام شده است تا فضای کمتری اشغال کند و به پایین آوردن وزن کل کامیون کمک کند. بادشکن بالای سقف و باله های جانبی به کاهش مصرف سوخت کمک زیادی می‌کنند و به این ترتیب، تولید گاز آلاینده CO2 را ۱۰ درصد کاهش می‌دهند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *